Metal Görünüm Boyamalar

 

  Metal boyamalar: Modelcilerin kabusu. Sadece acemiler için değil aynı zamanda en ince airbrush işlemi yapabilen tecrübeli modelciler için bile sorun olabilen bir konu. 
  Peki sorun ne? Metal görünüm uçaklar tek renktir- alüminyum değil mi? Metal görünüm boyalara bakıldığında gümüş rengin birçok ton ve parıltısını görürsünüz. Bir kısmı aşırı şekilde parıldarken kimisi de kamuflaj boyası gibi mat hale dönmüş olabilir. Kimisi mavimsi, kimisi kahverengimsi, kimisi ise tarifi mümkün olmayan bir halde olabilir. 

Eski Günler 

  Metal boyalardaki asıl problem, inandırıcı bir metalik görünüm elde etmektir. Her şeyden önce, bir malzemeyi (çoğu durumda stiren plastik) başka bir malzeme gibi (metal) yapmaya çalışıyorsunuz. Yıllar içerisinde bu etkiyi elde etmek için birçok yol denenmiştir ve genelde bir sonraki bir öncekinden daha iyi sonuç vermiştir. Eskiden "gümüş" boya vardı. Bu boya oldukça parlak ve olağanüstü yapışkandı. Kuruyacak gibi de değildi. Sonra mat alüminyum enamel çıktı. Bu boya hem çabuk kuruyor hem de çok fazla parlak değildi.    

Cilalanabilir Metalikler

  70'lerin sonunda metalik boya uygulamasında yeni bir metot ortaya çıktı: Cilalanabilir metalikler. Piyasa çıkan iki farklı marka, Spray'N Plate ve Liqua-Plate, konsept olaraka neredeyse aynılardı. Her ikisi de airbrush ile modele uygulanabilir ve yumuşak bir bezle ovalanıp cilalanabilir. Bu cilalama işi alüminyumun kendisi gibi bir görüntü oluşturur.
  Her iki marka da unutulup gitti ama yerlerini aynı tarzda başka metalikler aldı. 1980'lerin başında Metalizer ortaya çıktı. Bu ürün Liqua-Plate'e benziyordu ve "stainless steel", "magnesium", "burnt metal" vb farklı renkler içeriyordu. Sonunda Testor, Metalizer'i satın aldı ve üretime devam etti. 
  Metalizer mükemmeldir fakat bir sakıncası vardır: Yüzeye çok iyi yapışmaz. Bu yüzden model boyandığında dikkatli bir şekilde tutulmalıdır. Bu dezavantaja karşı bir adım olarak SnJ Spray Metal denen bir ürün üretildi. SnJ'nin üreticisi, ürünün diğer metaliklere göre daha iyi yapıştığını ve sonraki boya uygulamaları için kolaylıkla maskelenebileceğini iddia etti. Her ne kadar SnJ, Melaizer gibi şişeden doğrudan uygulanıp cilalanamasa da, üreticisinin buna da bir cevabı vardı. Küçük bir şişe alüminyum toz, sıvı sprey metal yanında sunulmuştur. Bu toz spreylenmiş yüzeye hafifçe sürülüp cilalanır ve uygulamanın dozuna bağlı olarak çarpıcı sonuçlar üretir. 
  Humbrol da Metalcote denen cilalanabilir bir enamel üretmiştir. 

Folyolar

  Model folyoları, boyaya alternatif olarak üretilen, kendinden yapışkanlı, çok ince bir  alüminyum alaşımdır. İlki Bare Metal Foil'dir. 1970'de sunumu yapılmış ve bugün halen geçerliliğini korumaktadır. Metalskin denen rakip bir marka da Squadron tarafından kısa bir süre pazarlanmıştır. Fakat Bare Metal, 30 yılı aşkın bir süre geçerliliğini korumuştur. Bir başka rakip marka olarak piyasaya çıkan Detail Master Chrome Foil, Testor tarafından pazarlanmıştır.  

Alternatifler

  Bazı modelcilerin kendi favori metotları vardır. Bir kısım hala eski tip "chrome silver" enamelleri kullanırken, bir kısmı da "Floquil Old Silver" veya "Bright Silver" boyaları tercih eder. Bazıları da Alclad boyaları. Kimisi de laker incelticilerde çözünen Rub 'N' Buff. 

  Peki en iyisi hangisi ? Bu sorunun net bir yanıtı yoktur. Kullanılan boya ve uygulanan teknik göz önüne alındığında bu sorunun yanıtı modelciden modelciye farklılık gösterir.

 


FLOQUIL OLD SILVER


FLOQUIL BRIGHT SILVER

Floquil tiner ile inceltilebilir. Uygulama sonucunda çok hafif grenli, yarı parlak alüminyum rengi elde edilir. Boyanın bir kısmı maske bandına yapışabilir ama bu yapılan boya işini mahvedecek kadar zarar vermez. Birkaç günlük kuruma süresinden sonra bile hala nemli ve yapışkan olabilir. 

Tiner ile inceltilebilir. Sonuç Old Silver renge göre daha parlaktır. Bir parça grenlidir. Kuruduğunda daha az yapışkandır. Bunda da bir parça alüminyum banta yapışabilir ama boyaya zarar verecek kadar çok değildir.


TESTOR METALIZER


TESTOR METALIZER Non-Buffing Aluminum

Metalizer; alüminum plate, stainless steel, magnesium, titanium, burnt metal, gun metal, exhaust ve dark anodic gray tonlarındadır. Hepsi ovalanarak parlatılabilir. Şişeden direkt uygulanabilir. İnceltmeye gerek yoktur. Birkaç hafif kat uygulamadan sonra 15 dakika kadar kurumasını bekleyip yumuşak bir bezle ovalanıp parlatılabilir. Aluminum Plate rengi, şişeden direkt uygulanabilen boyalar içerisinde en iyi parlaklık veren renktir. Ama banta karşı hassastır. Yapılan tüm boyama işine zarar verebilir. 

Testor, ovalanarak parlatılmayan, çeşidi az olan renkler de üretir. Bu renkler; brass, steel, gun metal, burnt iron tonlarıdır. Airbrush ile uygulandığı zaman oldukça ince grenli mat alüminyum renk elde edilir. Ama maske bandı uygulaması, boyanın çoğunu söker. 


TESTOR METALIZER (Future Üzerine)


SNJ SPRAY METAL

Metalizer'in Future üzerine, plastikten daha iyi yapıştığı söylenir. Bu yüzden Buffing Aluminum Plate rengi Future üzerine uygulanabilir. Future, Metalizer'in model yüzeyi üzerine yapışkanlığını son derece arttırır. Bu uygulama, modele uygulanan rengin banta yapışmasını da zorlaştırır. Bununla birlikte plastik üzerine uygulanıp parlatıldığında son derece güzel sonuç veren Metalizer, Future üzerinde mat bir görünüm oluşturur.

SnJ şişeden direkt olarak uygulanabilir. Güzel, mat bir alüminyum görüntü oluşturur. Grenleri, Metalizer kadar ince değildir. SnJ alüminyum cila tozu da uygulandıktan sonra oldukça parlak bir sonuç elde edilir ve pürüzsüzlük neredeyse Metalizer ile aynıdır. Ama ondan daha iyi yapışır. Sadece alüminyum izleri banta yapışır Bant boyaya zarar vermez.


TESTOR CHROME SILVER


HUMBROL METALCOTE

50:50 otanında laker tiner ile inceltilebilir. Modele bir kaç kat uygulanır. Sonuç oldukça yansıtıcıdır. Ama portakal kabuğu etkisi verecek kadar da kalındır. Laker tiner kuruma süresini hızlandırır ve model 1 saat sonra tutulabilecek düzeye gelir. Pigmentlerin bir kısmı banta yapışabilir ve bu da boyama işine bir parça zarar verebilir.

Humbrol küçük teneke kutular içerisinde flat aluminum, polished steel ve gun metal enamel renkler üretir. Parlak aluminyum, %33 oranında laker tiner ile inceltilip airbrush ile uygulanabilir. Sonuç grenlidir ama kuvvetli bir cilalama ile iyi bir parlaklık elde edilebilir. Ama cilalamadan sonra bile SnJ ve Metalizer'den daha grenlidir. Bant hatırı sayılı şekilde aluminyumu kaldırır ve boyaya zarar verir.  


BARE-METAL FOIL


TESTOR SILVER ( Akrilik )

Bare-Metal; chrome, mat aluminum, ultra bright chrome, gold, black chrome trim ve copper tonlarında folyolar üretir BMF, diğer tiplere göre daha yumuşak olan alüminyum bir alaşımdır. Eğer dikkatli olunursa folyo en karmaşık yüzey ve kıvrımlara bile uygulanabilir. Küçük buruşukluklar, sıkı bir ovalama ile yüzeye serilerek düzeltilebilir. Yapışkanlığı iyidir ama uzun süre bir kenarda beklemiş olan folyonun yapışkanlığı azalmış olabilir. 
Folyonun bir avantajı da, eğer bir hata yapılırsa kolaylıkla sökülüp yenisi yapılabilir. Dezavantajı ise uygulaması zaman alır. 

Su bazlı bu boya bir parça cam temizleyici veya akrilik tiner ile inceltilebilir. İlk kat bir parça düzensiz ve küçük birikintiler olabilir. Ama ilk kattan sonraki diğer kat uygulamaları boyamayı pürüzsüzleştirir. Sonuç bir parça grenli ve grimsidir. Yüzeye yapışma düzensizdir. Boyanın çoğu yapışır ama örneğin kokpit pervazı civarında boya banta yapışabilir ve alttan çıplak plastik ortaya çıkar.  

 

 

Kaynak : Fine Scale Modeler   Nisan 2000